Šv. Kalėdos kitaip

Šios šventės bus kitokios. Mūsų šalyje susiklosčius tokiai ekstremaliai situacijai buvo privalu imtis ir tam tikrų priemonių, kurios, deja, manau, nedžiugina nei vieno iš mūsų. Uždaryti miestai, eismo ribojimas, susibūrimų draudimas. Ir visa tai – artėjant Kalėdoms ir Naujiesiems metams. Įvedus naujus draudimus, daugelis per šias šventes turi atsisakyti galbūt jau įprastų susibūrimų su dideliu giminės būriu, draugais, o kiti jas bus priversti sutikti visai vieni. Tačiau žmonėms gyvybiškai svarbi bendruomenė, ryšio palaikymas su kitais žmonėmis, tai mums teikia daug džiaugsmo. Dažnai būtent šventės tampa šį poreikį užpildančiu metu. Tačiau šias Kalėdas sutiksime kitaip. Kaip neišprotėti ir nesusigadinti Kalėdinės nuotaikos net ir esant tokiai situacijai?

Jokiu būdu neverta prarasti vilties ir per daug nusiminti. Per šiuos metus jau turėjome išmokti šiek tiek sustoti ir pabūti su savimi, atrasti tai, kas užpildo gal kiek vienišą būvį. Daug kas šiais metai atrado jiems širdžiai mielus užsiėmimus, kažkas net pavertė tai verslu, o kiti gal išmoko tiesiog tinginiauti. Todėl net per šias šventes viskas gali būti gerai, juk turime tiek daug galimybių ir būnant vieniems, nebūti vienišiems. Šiemet prie „bendro“ stalo galime pakviesti draugus ir artimuosius per messenger‘io vaizdo skambutį, Zoom‘ą ar kitas internetines platformas! Šios šventės gali tapti atrastu gaminimo malonumu, kai mama šįkart nepatieks silkės pataluose, tačiau pasidalins jos receptu; galime įsijungti televizorių ir prie žibančios eglutės pažiūrėti jaukų kalėdinį filmą; apsikabinti galime savo katinėlį ar kitą augintinį arba apkabinimu gali tapti šiltas, švelnus pledukas. Juk svarbiausia atrasti savo būdą kaip nenusiminti ir pakeitus požiūrio kampą įžvelgti ir šių metų šventėse pliusų.

Ką veikti prie šventinio stalo?

Jei šias Kalėdas sutiksite mažame šeimos narių ratelyje, gali kilti dvejonių ką veikti ir kaip šias šventes praleisti taip pat turiningai, kaip ir bet kokias kitas. Juk kai sugūžėja visa giminė, veiklos atsiranda savaime, tačiau kai liekame ne tokiame gausiame artimųjų būryje kaip įprasta, veiklų stygius gali išgąsdinti. Taigi, ką veikti?

Stalo žaidimai gali praskaidrinti jūsų mažą šventę. Jie padės suartėti, vieniems kitus labiau pažinti, pasijuokti ir gal net pasiginčyti. Ar esate matę stalo žaidimų reklamą, kai susėdus aplink žaidimą, skamba juokas, dalijamasi šypsenomis ir gera nuotaika? Patikėkite, jūsų vakaras gali atrodyti lygiai taip pat! Stalo žaidimai – puiki veikla praskaidrinti Kūčių ar Kalėdų vakarą!

Kūčių burtai – iš labai senų laikų atėjusi tradicija. Ir visai nebūtina jais tikėti – tai gali tapti tiesiog smagia veikla. Traukit šiaudą, meskit batą per petį, lašinkit žvakės vašką į vandenį ar išneškit šiukšles ir klausykit, iš kurio kiemo šuo loja. Atgaivinkite savo vidinį vaiką ir naiviai įtikėkite Kūčių vakaro pranašystėmis! Tai gali įkvėpti vilties ateinantiems metams arba kaip tik, būti puikus pastūmėjimas burtų pranašystei užkirsti kelią.

Keli kūčių vakaro burtai:

  • Paimkite keletą dubenėlių ir po kiekvienu paslėpkite kryželį, žiedą, žydinčią šakelę ar monetą. Kas ką išsirinks, tą ir turės: kryželis – vargas ar net mirtis; žiedas – meilė, vedybos; šakelė – sveikata; moneta – pinigai.
  • Vakare privalgius sūrios silkės, nakčiai prie lovos reikia pasistatyti stiklinę vandens – kas sapne ją paduos, už to ir ištekėsi. Dar galima pastatyti dubenį su vandeniu ir permesti šiaudą – naktį susapnuosi, kad eini tiltu per upę. Ką ant jo sutiksi, tas ir bus tavo vyras. Būsimąjį susapnuoti padeda ir po pagalve padėtos vyriškos kelnės.
  • Galima pasemti saują kūčiukų ar riešutų ir juos perskaičiuoti. Jei skaičius porinis – laukia vedybos, jei ne – šiemet dar teks palaukti.
  • Vienas populiariausių burtų – uždegus vaško žvakę, palenkti ją virš vandens ir lašinti vašką. Susidaręs piešinys apibūdins tai, kas laukia.

Jei pavalgius kiek aptingote ir nesinori daug veiklos ir judesio, galite surengti filmų maratoną. Išjungti šviesą, įsijungti kalėdines lemputes, uždegti žvakutes, visiems jaukiai susisukti į antklodę ir išsirinkus filmų (siūlyčiau repertuarą susidaryti dieną prieš, kitaip, vakaras gali užsitęsti ir gal net pasibaigti tik filmų paieška 😊) ir praleisti vakarą juos žiūrint visiems kartu. Tai gali būti visų taip mylimi šio metų laiko filmai – „Haris Poteris“ ar „Vienas namuose“, taip pat puikiai tiktų gerai nuteikiantys animaciniai filmukai, kaip „Šrekas“, „Ledynmetis“ ar kiti. Rekomendacija asmeniškai nuo manęs – labai šiltas, pamokantis ir jaukus filmas „Klaus“ (jį galite rasti platformoje „Netflix“).

Siūlyčiau bent per šias šventes kiek pamiršti mums visiems tokią aktualią temą, kaip koronavirusas ir pasikalbėti apie kažką linksmesnio. Galite aptarti praėjusius metus, nuveiktas veiklas, naujus atradimus, pasidalinti džiaugsmais ir visais gerais nutikimais, kurie įvyko per šiuos chaotiškus metus. Pokalbį taip pat galite paversti ir žaidimu. Susirašykite klausimus ant lapelio, juos sulankstykite ir įmeskite į dubenėlį. Kiekvienas šeimos narys turi išsitraukti po vieną lapelį ir atsakyti į ant jo užrašytą klausimą, tuo klausimu gali padiskutuoti ir visa šeima. Esu užtikrinta, kad ši veikla suartins, privers būti atviresniais, galbūt labiau pažeidžiamais, bet tai tik padarys šias šventes magiškesnėmis ir prasmingesnėmis.

Keletas klausimų idėjų:

  • Kuo šiais metai galėtum pasidžiaugti?
  • Ko tikiesi iš kitų metų?
  • Kokia pati geriausia dovana, kokią esi gavęs?
  • Kokias smagiausias Kalėdas atsimeni?
  • Jeigu galėtum pakartoti vieną nutikimą iš savo gyvenimo, kas tai būtų?
  • Kurio šeimos nario / giminaičio labiausiai trūksta prie šio kalėdinio stalo?

Galite susigalvoti ir asmeniškesnių klausimų, tačiau siūlau neperžengti ribos, kad šventė nepakryptų netikėta linkme. 😊

Taigi, nors šie metai, kaip ir ateinančios šventės – visai kitokie, nereikia to išsigąsti. Tereikia pasukti galvą ir sugalvoti kaip, iš pirmo žvilgsnio, niūrias šventes paversti dar šiltesnėmis ir jaukesnėmis nei įprastai. Šiais metais paskambinkite visiems artimiesiems, kurių, deja, negalėsite sutikti, nuneškite Kūčių stalo gardėsių vienišai močiutei ar seneliui gyvenantiems kaimynystėje, gal net laikinai priglauskite gyvūnėlį iš prieglaudos ir jo šventes taip pat padarykite nepaprastomis, o visų svarbiausia – džiaukitės, kad esate gyvi, sveiki, vis dar turite vienas kitą ir likite namuose. Tik susitelkę ir nepabijoję praleisti šventes kitaip, padėsime šiam chaosui iš mūsų gyvenimo kuo greičiau pasitraukti.

Jaukių ir šiltų švenčių linki, Lempampuk!

Patarimais ir mintimis dalinasi – Emilija Bartkutė.

Komentarai

komentarai